نکاتی برای اعزامیهای مراکز آموزشی خدمت سربازی

 نکاتی برای اعزامیهای مراکز آموزشی خدمت سربازی به خصوص شهید بیگلری ناجا مشگین شهر

1- روز اعزام طبق نوشته روی نامه سفیدی که حدود 2 هفته قبل از اعزام می آید باید در محل مشخص سده حضور یابید زمان ما در نیروی انتظامی روز اعزام باید خودمان با هزینه خودمان به پادگان می رفتیم روی برگه سفید نوشته شده بود ساعت 7 صبح روز یکم در پادگان باشید ولی بعضی ها حتی با یک روز تاخیر هم آمدند بهشون گیر ندادند زمان ما که سه روز اول پذیرش سربازها بود تا آنجایی که من می دانم به آنهایی که با 2 روز تاخیر هم آمدند هم گیر ندادند اما بیشتر از آن را حتما گیر میدهند .

 

2- توصیه می کنم با قبل از اعزام موهای خود را با نمره 2 کوتاه کنید البته خود پادگان هم آرایشگاه دارد ولی باید توی صف طولانی بایستید البته توی برگه سفید نوشته باید با ظاهری مناسب به پادگان بروید که در بیگلری به این چیزها گیر نمی دهند بچه ها با ریش پروفسوری هم آمده بودند.

 

3- این وسایل را با خودتان ببرید: خودکار- دفتر- مدارک خدمت – ناخنگیر- شرت-کپی کارت ملی و شناسنامه- مسواک – کارت تلفن – لوازم حمام- پول-کارت بانک-یک بسته پلاستیک فریزر-اسکاج- آینه-دستمال- یک متر کش برای گتر شلوار-بشقاب-قاشق – چنگال – کارد-لیوان- نخ و سوزن – قفل آویزان-حوله حمام –  ساعت- کیسه (وقتی ترخیص شوید پتوها را داخل آن می گذارید)- بیسکویت - شکلات - چند تا پلاستیک دسته دار سفید- کپی آخرین مدرک تحصیلی

نکته : در بوفه پادگان خیلی چیزها را می توانید بخرید.

 

4- ناجا این وسایل را هم به عنوان استحقاقی در اختیارتان قرار می دهد:

۱ عدد اورکت زمستانی

۲ دست لباس زیر

۲عدد ملحفه سفید

۱ عدد رو بالشی سفید

۱ جفت دمپایی

۲ عدد واکس

۱ عدد برس و ۱ عدد فرچه واکس

۱جفت دستگش پشمی زمستانی

۴ جفت جوراب مشکی سازمانی

۱ عدد مهر و جانماز

۲ عدد صابون

۱ عدد حوله کوچک

۱ عدد کلاه کار زیتونی

۲ عدد خمیر دندان

۱ عدد مسواک

۳ دست لباس کار زیتونی رنگ

۱ حلقه کمربند

۲ جفت پوتین

کوله انفرادی

 2 عدد شامپو

ا عدد جاصابونی

 

5- هنگام دریافت موارد استحقاقی ممکن است لباسها بزرگ یا کوچک باشند بین خودتان لباسها را عوض کنید چون اگر بیرون پادگان بخواهید لباسها را عوض کنید هم باید پول بدهید هم جنس عالی خودتان را با جنس بنجل آنها عوض می کنید .

 

 

6- کسانی که خدمت قبلی بالای 60 روز دارند در نیروی انتظامی حداقل باید 21 روز دوره آموزشی را پشت سر بگذارند (معمولا" 30 روز). یک امتحان فرمالیته می گیرند یک بار هم امتحان تیراندازی کلت میدهند که این هم فرمالیته  هست کلا" بالاترین درجه را می گیرند و استان یگان خدمتی را هم خودشان انتخاب می کنند.به طور کل این که 30 روز باید بمونند ضدحال هست ولی هنگام ترخیص (به خصوص اینکه انتخاب محل خدمت دست خودشان هست) حسابی حال می کنند.

 

7- پس از ترخیص از دوره آموزشی اینکه یگان خدمتی شما کجاست را اصلا" نمی شود پیش بینی کرد اما متاهلها و سربازهایی که پدر نظامی دارند و البته آنهایی که پارتی دارند در شهر و استان خودشان تقسیم می شوند خدمت کرده ها هم طبق انتخاب خودشان تقسیم می شوند ولی بقیه 50 درصدشان معمولا" تهران می افتند و 50 درصد بقیه هم هر چی خدا بخواهد .

 8- اگر حساب عابر بانک سپه ندارید لازم نیست قبل خدمت باز کنید چون داخل آموزشی همه سربازها اجبارا" باید یک حساب باز کنند برای باز کردن حساب هم زیاد پول نمیگیرند (1000 تومان یا 3000 تومان دقیقا" یادم نیست)

بعد وقتی حقوقها رو ریختند به این حساب2000  تومان بقیه پول باز کردن حساب اتوماتیک به حساب بانک سپه مشگین شهر می رود.البته پس از ترخیص از دوره آموزشی و وقتی وارد یگان شدید یک فرم برای حقوق باید پر کنید که یک شماره حساب می خواهد و سایر مشخصات . الزاما"شماره حسابی که در فرم واردمی کنید نباید همان شماره ای باشد که در آموزشی باز کردید و هر شماره حسابی از عابربانک سپه می تواند باشد.

 

9- به طور کل اینکه خدمت در پادگان مشگینشهر سخت هست یا آسان را نمی توان پاسخ دقیقی داد چون بستگی به فرمانده تان و البته روحیه خودتان دارد کلا" اوایل سخت است اما یواش یواش عادت می کنید بعضی از فرمانده ها سختگیر هستند مثلا" ستوان یکم تفرشی و به خصوص ستواندوم همتی سختگیر هستند فرمانده گروهان خودم ستوان سوم خوئینی بود که در وصف سختگیریش زیاد شنیده بودم ولی من در 23 روز آموزشی (خدمت قبلی داشتم) چیز خاصی ندیدم و به نظر من که یک بار آموزشی را در مرزن آباد تجربه کرده بودم خوئینی اصلا" سختگیر نبود ولی تاکید خاصی روی صف جمع و مطالعه کتابچه دانستنیهای سرباز داشت  و 95 درصد سربازهایش با حداکثر درجه ترخیص می شوند. در اسفند 89 و دی 89 و ... گروهانش گروهان نمونه شناخته شد. البته انتظار نداشته باشید فرمانده گروهان هر روز با شما روبوسی کند بالاخره چه بخواهد چه نخواهد باید سر سربازش داد بکشد بعضی اوقات عصبانی شود رژه کار کند تنبیه جمعی کند و از این قبیل کارها که در آموزشی و بعد از آن برای مافوق ها یک وجه مشترک هست ولی بعضیها شاید زیاده روی کنند که به شانس شما بر می گردد. 

 

 

10- پادگان شهید بیگلری نسبت به پادگانهای مرزن آباد و اراک امکانات کمتری دارد ولی از نظر آموزش فرقی نمی کنند و بستگی به فرمانده ها دارد .

 

11- خدمت در ارتش سخت تره یا نیروی انتظامی یا سپاه؟

 به طور کلی میشه گفت خدمت در نیروی انتظامی سخت تر از ارتش و به خصوص سپاه هست اما بستگی به جزئیات بیشتری هست برای مثال نیروی انتظامی درسته جاهای سخت نظیر پلیس راهور – پلیس دیپلماتیک – پلیس مرزبانی – پلیس راه – پلیس امداد (یگان ویژه – ضد شورش) – کلانتری – گشت انتظامی -  دژبان مرکز و... داره ولی جاهای آسون هم داره نظیر ستادهای فرماندهی – نظام وظیفه – آماد – دادگستری – حفاظت اطاعات – عقیدتی سیاسی و ...

حالا باز هم اینجوری نیست که کسی که مثلا" در پلیس راهور خدمت میکنه پس کارش تمومه مثلا" در راهور عده کمی کارشون  به طور کامل اداریه  یعنی حتی غروبها که کار اداری تعطیله هم برای پست دادن داخل شهر نمیان بعضیها صبحها سر کارشون تو اداره میرن غروبها هم  یک روز در میون داخل شهر میرن. بعضیها هم کارشون اداری نیست ولی یک روز در میون پست میدن یا شیفتی هستن . به همین ترتیب مثلا" در ستاد فرماندهی همه کارشون اداری نیست و یه عده کمی هم باید پست بدن .

در سپاه و ارتش هم جاهی سخت و آسون وجود داره مثلا" همین سپاه بعضی سربازهای خودش اخیرا" فرستاد لب مرز برای جنگ با گروهک پژاک اونجا احتمال شهید شدن سربازها هست .

در کل میشه گفت هر موقع کارت اداری شد یعنی خدمتت راحته و اگر کارت پست دادنه خدمتت سخته . 

اما بعضی چیزهای سخت اختصاصی نیروی انتظامیه . اصلا" مهم نیست که لیسانس داری فوق لیسانس داری اگر کارت اداری شد که خداتو شکر کن ولی احتمال اینکه با هر مدرک تحصیلی کارتون پست دادن باشه بسیار زیاد هست من خودم در پلیس راهور مشهد خدمت کردم با مدرک لیسانس و فوق لیسانس روزی 12 ساعت سرپا می ایستادیم و فقط 1 روز در هفته استراحت داشتیم نیروی انتظامی نه جمعه داره نه عید داره نه تعطیلات نه شب و نه روز ولی تا دلتون بخواد آماده باش داره اینو در نظر بگیرین که سروکارت با مردم هست و از همین مردم کم فحش نمی شنوید مثلا" ما خودمان سر طرح توقیف موتورسیکلتهای متخلف و جریمه کردن رانندگان کلی فحش خوردیم و بارها درگیری فیزیکی داشتیم لب مرز سربازهای ناجا کم شهید نشدند و ماموریتهای با مسئولیتهای بسیار بالا (نظیر بدرقه متهم) فقط در ناجا نصیبتان شود .

(البته منظور من در تمامی جملات بالا سربازهای فوق دیپلم به بالا هست چون سربازهای عادی باید پست بدن مگر اینکه پارتی یا شانس خیلی بالا داشته باشن) .

 

ویژه اسفند : اعزامیهای اسفند در بین دوران آموزشی عید رو در پیش دارند در سپاه و ارتش این ایام اعزام یعنی دوره طلایی ولی  در نیروی انتظامی عید به معنای آماده باش کامل هست در دوران آموزشی هم سربازان این دوره به شهرهای مختلف جهت ماموریت نوروزی اعزام می شوند معمولا یا پلیس راه یا کلانتری ها به عنوان پاس پیاده

من خودم اعزامی اسفند بودم و در ایام عید به کلانتری ماهدشت کرج جهت ماموریت اعزام شدم که روزی 12 ساعت پست می دادم  به عنوان پاس پیاده یعنی باتوم به دست تو خیابونها گشت می زدیم دهنمون صاف شد تو این عید .ساعت پست هم از 12 تا 4 شب- 8 تا 12 صبح - 4 تا 8 شب بود  یک روز قبل از چهارشنبه سوری تا دو روز بعد از سیزده به در به مدت 20 روز.بین ساعتهای پست هم بعضی اوقات از ما کار نظیر نظافت می خواستند و ساعت استراحت رو برامون کوفت می کردند  .ولی بچه های گردان دیگه هم به شدت از ماموریت نوروزی خودشون راضی بودند چون جاهای خوبی برای ماموریت افتاده بودند و حال کردند به هر حال نظرات متفاوت بود.

زمان ما از غذا و مرخصی خبری نبود ولی الان چه از لحاظ غذا و چه از لحاظ مرخصی ظاهرا" وضع بهتر شده مثلا" سربازها رو دو دسته می کنند دسته اول به ماموریت اعزام می شوند و دسته دوم می روند مرخصی بعد از 8 روز جای دسته اول و دوم عوض میشه.

به طور کل اعزام به ماموریت نوروزی خوبی ها و بدیهای خاص خودش رو داره می تونه یه تجربه جدید باشه و  که بعدها تو زندگی به دردتون بخوره و در بین مردم باشین و در عین حال اگه جای سخت اعزام بشین اون وقت روزی صد بار آرزوی پادگان رو می کنین مثل من. در بین مردم بودن هم یعنی همه دارن میرن عیددیدنی و مسافرت وشما باید پست بدین.

در ضمن برای نوروز 90 بچه های پادگان بیگلری رو به ماموریت نبردند در حالی که به نظر می رسید اعزام به ماموریت قطعیه چون توی نمازخونه آموزش کار با باتوم و رعایت آداب برخورد با مافوق و مردم را آموزش داده بودند و گفته بودند چون اعزام به ماموریت قطعیه نمازها شکسته هست و سر صبحگاه هم تاکید کرده بودند ماموریت می برن ولی آخرش کنسل شد.

 

این وبلاگها خیلی به دردتان می خورد:

 

 http://neyzar.blog.ir

http://bash-gah.blogfa.com

 

/ 62 نظر / 6597 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میلاد

داداش عالی بود مرس من تا 10 روز دیکر اعزام می شوم 09372696560

موجی

1 تیر 93 نبود . مشگین شهر بیا بالا

ادریس

دانلود جزوه رزم انفرادی دوران آموزشی از لینک های زیر http://s5.picofile.com/file/8125644934/Razm_Enferadi.pdf.html http://uplod.ir/sfxs3qb44kgl/Razm_Enferadi.pdf.htm

بهرنگ

باسلام من خودم سرباز وظیفه پایه خدمتی مهر 88 بودم که در آبان آنسال برفی بارید که یک هفته راحت بودیم و در ضما هم همه گروهان ها مریض شدند سرماخوردگی اما انصافا غذاهای یکی داشت گردان یک گروهان 4 شماره 61 فرمانده ستوان سوم دهقان بعد ستوان دوم میرزایی

هو!

سلام داداش!ممنونم که وقت میذارید برای پاسخ به سوالات.غرض از مزاحمت:بنده با مدرک دیپلم(البته با کلی خجالت و سرشکستگی :D)افتادم وزارت دادگستری و مورخ23/9/93مطابق برگ تقسیم، باید تهران باشم.لذا از جناب عالی استدعا دارم؛درباره خدمت در این ارگان کمی توضیح بدهید.ی سوال دیگه:بنده پدرم مرحوم شده آیا امکان انتقالی هست(ساکن همدانم)؟...تشکرررر

در جواب هو!

اطلاع دقیق ندارم ولی فکر کنم یکی از کارهای مهم تو دادگستری بدرقه متهمه که کار فوق العاده پرمسئولیته و شاید هم نگهبان دم در بزارنت

قثس

مصطفی

اقا سلام مرسی از سایت تون /.من اعزام 1393.12.2 هستم ، نیروی انتظامی بیرجند پادگان محمد رسول الله :/ میسخواتم بدونم مرخصی توی عید چطوری عزیز /./ بازمم ممنون از سایت و مطابت

نیما

سلام من اعزام یک اردیبشهت 94 و پادگان آموزشی نیروی انتظامی محمدرسول الله بیرجند هستم. مطالبی که نوشته بودید خیلی خوب و جامع و واقع بینانه بودند و البته برای من یکم استرس زا. سپاس

محمد

سلام. مفید بود، تشکر و سپاس