نامه های سوخته شده

هت‌تریک سیاسی در مدیریت ناموفق!
نویسنده : فنت - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
 

بدون شک حمیدرضا سیاسی را باید یکی از پدیده های این فصل لیگ برتر فوتبال ایران دانست. پدیده ای در عرصه مدیریت! کسی که سال قبل در چنین روزهایی جز چند دوست فوتبالی نظیر استیلی و قلعه نویی هیچ ارتباطی با فوتبال و اهالی اش نداشت و کسی هم او را نمی شناخت ولی با آمدن خادم پای بعضی از افراد ناشناخته به هیات مدیره پرسپولیس و استقلال باز شد که یکی از آنها همین جناب سیاسی بود!

زیاد خبری از حمیدرضا سیاسی نبود تا در هفته دوم این فصل که شکست پرسپولیس از فولاد از راه رسید و مصاحبه های سیاسی علیه علی دایی شروع شد. اوج سروصدای حمیدرضا سیاسی هم وقتی بود که وی هم مدیرعامل و هم سرمربی تیم را در یک روز برکنار کرد و بدون این که حکم اخراج علی دایی را به شکل کتبی و یا حتی تلفنی به وی اعلام کند به همراه حمید درخشان به محل تمرینات پرسپولیس رفت. با سوء مدیریت سیاسی یک اتفاق معمولی نظیر اخراج یک مربی و جایگزین کردن شخص دیگر به ناشیانه ترین شکل ممکن انجام شد. وزارت ورزش هم از اقدام وی دفاع کرد. سیاسی حالا بیشتر مصاحبه می کرد و در مصاحبه های خود معمولا از نتایج ضعیف پرسپولیس و حتی استقلال ابراز تاسف می کرد! کمی بعد سیاسی به این نتیجه رسید که پرسپولیس باید با رئال بازی کند و به همین دلیل راهی مادرید شد. مذاکرات خوبی انجام شد و سیاسی با مصاحبه با خبرنگاران از حضور در فرانسه(!) برای مذاکره با رئالی‌ها خبر داد (که بعد متوجه شد رئال باشگاهی اسپانیایی است و صحبت خود را اصلاح کرد). ولی سیاسی فکر همه چیز را کرده بود جز یک عکس! عکسی که سیاسی را در کنار مسئولان رئال مادرید و البته یک ایرانی معاند با نظام و عامل موساد نشان می داد! این گاف بزرگ دردسرهای زیادی برای وی ایجاد کرد ولی وزارت ورزش از این اقدام هم دفاع کرد! برد پرسپولیس در شهرآورد باعث شد رئیس هیات مدیره پرسپولیس از این فرصت استفاده کند و با جلب نظر بقیه اعضای هیات مدیره و حمایت وزارت ورزش مدیرعامل پرسپولیس شود. بعد از کمتر از یک ماه سیاسی به دلایلی که هنوز هم مشخص نیست بازداشت شد و این بازداشت 3-4 ماه طول کشید! در این مدت خادم ضمن حمایت مجدد خود را از مدیرعامل بازداشتی پرسپولیس اعلام کرد و دلیل این حمایت را هم کمک 30 میلیاردی وی به سه باشگاه (!)  که هشت میلیاردش برای پرسپولیس بود عنوان کرد که بعدها معلوم شد دو باشگاه دیگر راه آهن و استقلال نام دارند! جالب این که هر سه باشگاه هم الآن در وضعیت خوبی ندارند تا سیاسی تنها شخصی در دنیای فوتبال باشد که  در ناکامی به شکل همزمان هت تریک کند. به هر حال سیاسی به شکل موقت و با قید وثیقه 30 میایارد تومانی از زندان آزاد شد و با اعلام این که هنوز مدیرعامل پرسپولیس است عنوان کرد تا الآن استعفا نداده و قصد این کار را هم ندارد و از شنبه راهی باشگاه می شود باعث شد هوادارن پرسپولیس باز هم نگران شوند و نگرانی وقتی بیشتر شد که نام حمیدرضا سیاسی هم در رسانه ها به عنوان مشتری پرسپولیس مطرح شد! هوادارانی که طعم آرامش نسبی را از وقتی نژاد فلاح قائم مقام شده بود و هدایتی هم اعلام کرد مشتری پرسپولیس است را چشیده بودند حالا با آزادی سیاسی، با انصراف هدایتی از خرید پرسپولیس و دعوای مدیریتی نژاد فلاح و سیاسی مواجه شدند. حال سوال این است که در چنین شرایطی باید سیاسی را پدیده مدیریت نوین در جهان فوتبال قلمداد کرد یا امیررضا خادم را؟

لینک


 
 
فرصتی که مهربانی قلعه‌نویی به کرار داده است!
نویسنده : فنت - ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
 

بالاخره پس از مدتها کمیته اخلاق حکم توهین جاسم کرار به فوتبال ایران را صادر کرد در حکم اولیه اعلام شد که این بازیکن یک فصل از بازی در ایران محروم شده که این حکم از ابتدای فصل بعد اعمال می شود تا استقلال متضرر نشود! بعد از اعلام این حکم که به خودی خود عجیب بود افشارزاده و نظری جویباری موضع مخالف در قبال این حکم گرفتند؛ حمایت‌های افشارزاده بیشتر جنبه رسانه ای داشت چرا که افشارزاده  احتمال می‌داد اگر کرار تصور کند هیچ شانسی برای ماندن در فوتبال ایران ندارد ناگهان به عراق برود و دست استقلال را در پوست گردو بگذارد. و نظری هم در مصاحبه اش اشاره داشت که  قرارداد استقلال با کرار 2 ساله است و اگر کرار فصل بعد محروم شود پول بیت المالی که برای این بازیکن پرداخت شده هدر می رود ! علی اکبر محمدزاده رییس کمیته هم پس از واکنش استقلالی‌ها مصاحبه کرد و گفت فایل صحبت‌های کرار پر از حرف‌های رکیک بود و آغاز محرومیت کرار نه از فصل بعد بلکه بعد از اتمام قراردادش با استقلال - 2 فصل بعد - است.
نظری جویباری هم که خواسته هایش در این حکم مو به مو اجرا شده بود از کمیته اخلاق تشکر کرد! به این ترتیب این حکم به تنها حکم انضباطی در تاریخ فوتبال دنیا تبدیل شد که نه بازیکن خاطی ضرری کرده نه باشگاهی که با آن قرارداد داشته است!
این حکم جای نقد و بررسی زیادی دارد ولی به راستی چرا کرار به این شکل بی انضباطی می کند؟
قطعا این بی انضباطی های کرار ریشه در مماشات بیش از حد باشگاه استقلال یا بهتر است بگوییم شخص امیر قلعه نویی با این بازیکن دارد. برگردیم به قبل؛ کرار در مصاحبه ای به نقل از قلعه نویی عنوان کرد که استقلال بدون کرار هیچی نیست و این صحبت‌ها هیچ گاه از سوی سرمربی استقلال تکذیب نشد و البته نیاز به تکذیب هم نبود. آن روز کرار خودش را تافته جدا بافته از دیگر بازیکن‌های استقلال دید و ترجیح داد هر از چند گاهی به خودش مرخصی بدهد و تا هواداران تیم خود را جان به لب نکرده به ایران برنگردد! سپس به وسیله بهانه هایی نظیر نذر، تمدید گذرنامه، بیماری مادر و ... خودش را نزد افکار عمومی بی گناه جلوه دهد! سرمربی استقلال هم هیچ برخوردی با کرار نکرد  و حداکثر جریمه ای که در طول فصل به بی انضباطی های کرار داشت گفتن یک کنایه بسیار سبک بود با این محتوا که :"بالاخره کرار شان نزول کرده و باید برایش گوسفند قربانی کرد!".  کرار زمانی که در ایران بود هم بعضی اوقات ترجیح می داد تا نگرفتن مطالباتش در تمرین‌ها شرکت نکند. بعضی اوقات با داورها و خبرنگارها درگیر می شد و بعضی اوقات هم مصاحبه هایی پر از الفاظ رکیک انجام می داد که تنها جمله قابل انتشارش این بود که فوتبال ایران مسخره است! حالا ما با کراری مواجه هستیم که علاوه بر بی انضباطی هایش باید نگاه از بالا به پایینش به فوتبال ایران را هم تحمل کنیم! کراری که از تیم ملی عراق هم به دلیل بی اخلاقی محروم شده ولی در ایران قرار است 2 فصل بعد محرومیتش آغاز شود و تا آن موقع جا برای بی انضباطی های جدید و البته وقت کافی برای ساخت هتل در عراق دارد! فرصتی که فقط در ایران و فقط با مربی مهربانی چون قلعه‌نویی در اختیار او قرار می‌گیرد.

لینک 1

لینک 2